Mezannine finansavimas – populiarus įmonių veiklos finansavimo būdas, tarpinis variantas tarp bankinės paskolos ir akcijų emisijos leidimo. Tokiu būdu finansuojami sėkmingai veikiantys verslai, kuriems reikalingas papildomas kapitalas sparčios plėtros vykdymui, kritinėms apimtims, reikalingoms kitam įmonės finansavimo etapui, pasiekti akcininkams neprarandant kontrolės. Mezzanine naudojamas ir vadovybės išpirkimo sandorių ar svertinio išpirkimo sandorių finansavimui.

Mezzanine finansavimą įmonės renkasi dėl kelių priežasčių:

  • Akcininkų struktūros išlaikymo – Mezzanine kapitalas yra naudojamas kai įmonės akcininkai siekia pritraukti kapitalą siekdami išlaikyti verslo kontrolę. Išleidžiant nuosavybės kapitalą esamų akcininkų dalis įmonėje sumažinama, kaip ir jų kontrolė įmonėje – būtent tokį variantą siūlo privataus kapitalo fondai, tačiau mes suprantame, kad ne visoms įmonėms toks variantas yra patrauklus.
  • Išnaudoti skolinimosi limitai bankuose – Mezzanine kapitalas yra papildomas finansavimas įmonėms, kurioms bankinis finansavimas yra nepasiekamas dėl jų aukšto įsiskolinimo lygio, nepakankamų užtikrinimo priemonių ar mažo nuosavo kapitalo. Tai dažna sparčiai augančių įmonių problema, kai pajamų neužtenka finansuoti numatomą plėtrą.
  • Pigesnio finansavimo – Mezzanine tipo kapitalas yra pigesnis augimo kapitalas nei finansavimas nauja akcijų emisija, kai organizuojamas pirminis akcijų siūlymas (Angl. Initial Public Offering, IPO) ir einama į biržą.

Mezzanine finansavimo pavyzdžiai

Programinės įrangos įmonei, per metus generuojančiai 12 mln. EUR apyvartą, reikėjo papildomo kapitalo naujo produkto vystymui. Bankui nesutikus paskolinti reikiamos sumos, įmonės vadovas kreipėsi į verslo angelus, tačiau finansavimas iš investuotojų būtų gautas tik atiduodant didelę įmonės akcijų dalį. Ieškodama alternatyvos įmonė kreipėsi į finansų tarpininką, kuris rado asmenį, sutikusį paskolinti 1,5 mln. EUR už 10% metinių palūkanų su garantija įsigyti 15% įmonės akcijų termino pabaigoje.

Kartono gamybos įmonė siekė atnaujinti vieną iš turimų gamybinių linijų. Dėl praėjusiais metais patirto nuostolio bankas nesutiko finansuoti visos projekto sumos, tačiau sutiko suteikti dalinę paskolą, jei įmonė padidintų nuosavą kapitalą. Rizikos kapitalo fondai nesusidomėjo vidutinio augimo, mažai technologijoms imlia įmone, tačiau net jei būtų buvęs susidomėjimas, būtų pareikalauta nemažos įmonės akcijų dalies – įmonės savininkai tokiam variantui nebuvo pasirengę. Galiausiai įmonė kreipėsi į finansų tarpininką, kuris surado 900 tūkst. eurų finansavimą už 14 % palūkanų su garantija įsigyti 9% įmonės akcijų periodo pabaigoje. Nors sulygtos palūkanos buvo pakankamai aukštos, tačiau tai kaina, kurią įmonė sutiko mokėti siekdama išsaugoti valdymo teises. Įmonė laimėjo dar ir iš to, kad bankas sutiko finansuoti likusią dalį projekto vertės ir projektas buvo įgyvendintas.